FAQ

LARP czyli Live Action Role-Playing jest aktywnością z pogranicza gry i improwizowanego spektaklu teatralnego. Uczestnicy, nazywani często graczami, otrzymują zarys wspomnień, charakteru i celów postaci w którą się wcielają, by na ich podstawie odgrywać wspólną scenę i przeżywać różnorakie emocje.

Powyższy opis nie oddaje niestety tego czym jest larp w pełni ze względu na mnogość gatunków i twórców, którzy co rusz szokują swoimi pomysłami. Najlepiej przekonać się na własnej skórze, wybierając się na jedną z gier organizowanych w najbliższej okolicy.

Na początku należy zapoznać się ze wszelkimi materiałami udostępnionymi wcześniej przez tzw. Mistrza Gry. Czasem jest to tylko opis naszej postaci, czasem również opis świata w którym się znajdujemy, jeśli na przykład larp odbywa się w mitycznej krainie lub dalekiej przyszłości. Informacje te pozwolą nam wyobrazić sobie, jak zachowałaby się nasza postać w danej sytuacji.

Jeśli mamy taką możliwość, warto zawczasu przygotować odpowiedni strój, a może i makijaż. Odpowiednia oprawa pozwala stworzyć złudzenie realności, dzięki czemu zarówno dla nas, jak i dla innych graczy larp będzie atrakcyjniejszy.

Słuchamy Mistrza Gry. To on odpowiada za przebieg rozgrywki. Prawdopodobnie jeszcze przed larpem da kilka wskazówek na temat tego w jaki sposób odgrywać trudne sceny, choćby sceny bójek, a także zapozna nas z mechanizmami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas gry. Ponieważ podczas larpa gramy całym swoim ciałem, bardzo ważne jest aby wszyscy gracze dostosowywali się do narzuconych zasad. Uczestnicy, którzy próbują je naruszać odpowiednio otrzymują ostrzeżenie, zostają wyłączeni z rozgrywki lub trafiają na tzw. Czarną listę i przestają mieć dostęp do rozgrywek w danym środowisku.

Wyluzujmy. Larp to mimo wszystko tylko gra. Zależy nam głównie na dobrej zabawie, więc naszym celem nie jest sprawdzanie kto spędził 2 lata w szkole aktorskiej, a kto ostatni raz odgrywał choinkę na jasełkach w szkole podstawowej. Zaufajmy Mistrzowi Gry, jeżeli pozwolił nam grać, to znaczy, że uznał, że poradzimy sobie z tym wyzwaniem.

Owszem, zdarzają się larpy stricte dla graczy początkujących, jednak w przypadku Pandora Larps, zwykle nowicjusze wplatani są między starych wyjadaczy. Pozwala to na płynność rozgrywki i na to, żeby nowi uczestnicy szybko poczuli klimat.

Jeżeli dany larp nie jest wskazany dla graczy początkujących, na pewno taka informacja się pojawi.

Jeżeli zapoznasz się z informacjami dla graczy, przygotujesz sobie choćby prowizoryczny strój i nie będziesz rozmawiał jako uczestnik, tylko jako postać, to szanse, że “zepsujesz larpa” są naprawdę niewielkie. Daj z siebie wszystko i po prostu dobrze się baw. Inni gracze na pewno pomogą Ci swoją grą, a w razie pytań zawsze masz pod ręką MG.

Strategii jest kilka. Niektórzy wybierają postać zbliżoną do siebie charakterem, inni zupełnie odwrotnie. Są gracze, którzy preferują postacie w centrum akcji, inni te na uboczu. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz też zdać się na Mistrza Gry, który dobierze Ci rolę, wiedząc o nich znacznie więcej niż to co jest dostępne w skrótowych opisach.

Najprościej, obserwując fanpage’a Pandora Larps i zgłaszając się za pomocą listy graczy lub ankiety zamieszczanej w poszczególnych wydarzeniach.

Nawet jeśli w Twojej okolicy nie dzieją się larpy, możesz temu zaradzić. Wystarczy, że skontaktujesz się z Pandorą, załatwisz miejsce i graczy oraz opłacisz dojazd, a jest szansa, że przygotuję dodatkową edycję wybranego larpa w Twoim mieście. Nie obiecuję, że zdarzy się to od razu z uwagi na pracę ale na pewno znajdziemy jakiś złoty środek.

Load More